Great lives start at Southwell

Staff Contacts

Staff Contacts

Photo of Southwell School Staff 2018
Peter Walch
DEPUTY HEADMASTER
Keryn Bindon
DEPUTY HEADMASTER

Headmaster

Jason Speedy [email protected]

Associate Headmaster

Damian Mills [email protected]

Deputy Headmasters

Peter Walch Head Yr 6,7 & 8 with Schoolwide resp [email protected]
Keryn Bindon Head Yr 0-5 with Schoolwide resp [email protected]

Business Manager

Julie Walters Business Manager [email protected]

Chaplain

Rev’d Canon Neale Troon Chaplain [email protected]

Boarding House

Keith Rees-Gibbs Director of Boarding [email protected]
Bev McMaster Deputy Head of Boarding [email protected]
Jenn Douglas Boarding House Mother [email protected]
Edward Somers-Walters Tutor [email protected]
Paula Curry Tutor [email protected]
Braedene Bevan Tutor [email protected]
Alex Boardman Tutor [email protected]

Teaching Staff
Year 8

Stewart Cameron Dean Year 8 [email protected]
Johannes Botha [email protected]
Glen McKay [email protected]
Carolyn Hart [email protected]
Rebecca Wright [email protected]
Becs Gillgren [email protected]

Year 7

Tamsyn McGarva Dean Year 7 [email protected]
Diane Hazlett [email protected]
Barbara Nicholson [email protected]
Gayle McLean [email protected]
Jack Arnall [email protected]
Matty Cole [email protected]

Year 6

Darren Bryan Dean Year 6 [email protected]
Liz Southall [email protected]
Rachel van Hueven [email protected]
Sarah Gregory [email protected]

Year 5

Joanne McFarlane Dean Year 5 [email protected]
Donna Rudduck [email protected]
Phillippa Milroy [email protected]

Year 4

Keryn Cameron [email protected]
Claire Velzian [email protected]

Year 3

Kirsty McDonald Dean Year 3 & 4 [email protected]
Pen Holah [email protected]

Year 2

Katharine Gould [email protected]
Bridget Coleman [email protected]

Year 0 & 1

Carmel King Dean Year 0 – 2 [email protected]
Linda Tiffany [email protected]
Bernie Morton [email protected]
Jane Savage [email protected]
Louise Sybrandy louise.sybrandy@southwell.school.nz

Specialists

Paul Norman Director of Sport [email protected]
Elliot Tiffany Sport [email protected]
Miriam Ellis Sport Administrator [email protected]
Kerry Williams Technology [email protected]
Julia McIntyre Director of Music, Choral Groups [email protected]
Victoria Trenwith Music & Performing Arts Teacher, Instrumental Groups [email protected]
Penny Walch Librarian [email protected]
Julie Huggins Assistant Librarian [email protected]
Guy Velzian Science [email protected]
Cindy Lloyd-Voss Science [email protected]
Angela Walker Dean of Arts Performing Arts [email protected]
Mark Webb Dean of Learning Support [email protected]
Brya Wing Art [email protected]
Liz Wathen Pottery [email protected]
Christine Shirley French [email protected]
Stella Turner ESOL & Chinese [email protected]

Teaching Support Staff

Sue Marshall SENCO [email protected]
Raewyn Bird [email protected]
Alena Sue [email protected]
Rachelle Melville [email protected]
Sue Spring [email protected]
Susi Wymer [email protected]
Sandra McKay [email protected]
Brigitte Celestin brigitte.celestin@southwell.school.nz
Rachel Hirst rachel.hirst@southwell.school.nz

Administration Staff

Janet Reddish Headmaster’s Executive Assistant [email protected]
Gloria Archer Registrar/International Students [email protected]
Rachel Krielen Relationship Manager [email protected]
Anna Nesbit Office Manager [email protected]
Karina Halley Facility,Events & Clothing Shop Mgr [email protected]
Tess Benseman Uniform Shop Assistant [email protected]
Rebecca Newland Accounts Administrator [email protected]
Mandy Purdie School Administrator [email protected]
Haydn Stoevelaar ICT Manager / Networking Technician [email protected]
Harvey Jia IT Technician [email protected]
Sheryl Thomas School Day Nurse [email protected]
Alice Norton Payroll Administrator [email protected]

Catering Staff

Rohit Govindan Head Chef [email protected]
Deepak Kumar Sous Chef [email protected]
Liz Fecser Commis Chef
Fay Daly
Maureen Barrett

Cleaning Staff

Julie Guzman-Ron Cleaning & Laundry Supervisor  [email protected]
Kymba Ryder    
Raul Pavez    
Charles Ron    
Jacqui Martin    
Mikayla Pihama  
Pamela Martinez
Betty Ron
Susanne Parsons Laundry Assistant

Workshop Staff

Andrew Rudduck Property Manager [email protected]
Brian Hall [email protected]
Scott Purdie [email protected]

Music, Speech & Singing Itinerant Staff

Jeremy Badger Bass Guitar, Drums, Rockband
Nathan Koretz Saxophone, Clarinet, Drums
Sam Koretz Guitar
Kathryn Orbell Flute, Recorder
Jean Paterson Violin
Julie Pescud Violin
Bill Stoneham Trumpet
Sam Trenwith Guitar, Rockband, Songwriting
Pamela Wallace Voice
Paul van Wering Guitar
Cindy Xia Piano
Greg Neil Piano
Bev Oliver Violin (Suzuki)
Katie Wigmore Ukulele, Flute, Recorder
Anne-Marie Alloway Cello (Suzuki)
Tyler Trenwith Guitar, Bass Guitar
Loretta Wilkinson Voice
Melody Gumbley Violin (Suzuki)
Susan Thomas Speech